Facebook končí s veľmi zaujímavým plánom
Spoločnosť Facebook dúfala, že ponúkne konektivitu zaslaním údajov medzi lietadlom lietadiel. Projekt Aquila, ktorý bol prvýkrát oznámený v roku 2014, nedosiahol dlhý čas letu riadený leteckým spojením úsilia zo súpermi, vrátane spoločnosti Google.
V jednom teste, plavidlo Facebooku utrpelo zlomené krídlo pri vstupe do krajiny.
V utorok spoločnosť uviedla, že namiesto toho bude spolupracovať s firmami, ako je Airbus, aby pokračovala vo svojom úsilí o pripojenie viacerých ľudí na internet.
Toto rozhodnutie znamená uzavretie zariadenia v Bridgwater v Spojenom kráľovstve, ktoré bolo použité na vybudovanie technológie.
„Bolo to vzrušujúce vidieť vedúce spoločnosti v leteckom priemysle začať investovať do tejto technológie tiež – vrátane návrhu a konštrukcie nových vysoko nadmorských výška lietadiel,“ napísal Yael Maguire, riaditeľ inžinierstva spoločnosti Facebook vo svojom blogovom poste.
„Vzhľadom na tento vývoj sme sa rozhodli nevytvárať ani nevyrábať vlastné lietadlá.“
Projektový projekt Aquila mal rozpätie krídiel Boeing 737 a zvážil to isté ako typické rodinné auto. Počas dňa bol napájaný solárnou energiou a batériou napájaný v noci a pri testovaní sa podarilo 90 minút vo vzduchu. Avšak úsilie Facebooku zbledlo v porovnaní s projektom Loon, čo je podobný nápad využívajúci balóny s vysokou nadmorskou výškou, a nie drôty. Pracuje na ňom X, experimentálne rameno materskej spoločnosti Google Alphabet.
Project Loon je výskumný a vývojový projekt vyvinutý spoločnosťou X (predtým spoločnosťou Google X) s cieľom poskytovať prístup na internet vo vidieckych a odľahlých oblastiach. Projekt využíva balóny vysokej nadmorskej výšky umiestnené v stratosfére v nadmorskej výške približne 18 km (11 mi) na vytvorenie vzdušnej bezdrôtovej siete s rýchlosťou až 4G-LTE.
Balóny Project Loon preleteli viac ako 15 miliónov kilometrov testov, povedala spoločnosť s najdlhším nepretržitým letom trvajúcim takmer 190 dní. V roku 2017 boli balóny používané obyvateľmi hurikánu poničeného v Portoriku.