Výhody kobercov z prírodných vlákien
Pri kobercoch rozlišujeme dve základné kategórie, a to prírodné a chemické. Rozdiely však nájdeme aj medzi jednotlivými typmi vlákien. My sa pozrieme bližšie, na tie prírodné.
Rastlinné prírodné vlákna
Do tejto skupiny zaradzujeme bavlnu, papier, viskóza, kokosové vlákno, sisal, jutu a ľan.
Bavlnaje v prvom rade veľmi jemný materiál, ktorý je však príjemný na dotyk. Koberce z nej sa preto nehodia do frekventovaných priestorov, ale skôr ako estetický doplnok.
Jutaje drsnejšia, preto ju nepoužívajte na miestach, kde budete chodiť bosí. Aj napriek tomu, že sa nejedná o extrémne pevný materiál, je vhodná napríklad do pracovne, alebo do chodby. Presným opakom sú koberce vyrobené z ľanu. Sú vyslovene pevné, takže sa nezničia ani pri väčšej záťaži.
Sisal možno poznáte z kvetinových dekorácií. Získava sa z listov agáve. Radíme ho medzi veľmi pevné materiály. Tieto koberce sa hodia aj ako dekoratívny prvok, pretože vlákna vyzerajú na pohľad veľmi dobre.
Papierová priadzasa používa na výrobu kobercov o čosi menej často. Jej výhodou je to, že sa dá impregnovať, takže ich môžeme použiť aj do vlhkých miestností. Vlákno z viskózy má veľmi dobré absorpčné vlastnosti a je ľahké na údržbu. Môžeme ho použiť v podstate kdekoľvek.
Koberce z kokosových vlákien, patria asi medzi tie najodolnejšie. Je ťažké ich zničiť a navyše dobre odolávajú vyššej vlhkosti.
Živočíšne prírodné vlákna
V tejto kategórií máme na výber iba dva materiály, a to ovčiu vlnu a hodváb.
Hodvábvyrába húsenica s názvom priadka morušová. Jedná sa o stopercentne prírodný materiál, ktorý je zároveň i veľmi drahý, pretože celý proces prebieha prirodzenou cestou. Ak sa teda rozhodnete zainvestovať do hodvábneho koberca, získate naozaj kvalitný kúsok.
Získavanie vlny je síce o čosi ľahšie, jedná sa však o taktiež drahší materiál. Koberce z vlnených vlákien patria medzi veľmi kvalitné výrobky. Navyše majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Malou nevýhodou je, že sa z nich po čase môžu uvoľňovať jednotlivé vlasy.