Zdravé otužovanie tela
Pravidelným otužovaním bude naše telo odolnejšie voči tepelným zmenám, ako aj prechodu počasia a ročného obdobia, vytvorí si silnejšiu imunitu. Každý ale vie, že s takýmto procesom treba začať pomaly, po menších krôčikoch. V opačnom prípade si pravdepodobne privoláme neželaný efekt- chorobu, v niektorých prípadoch aj infarkt. S otužovaním treba začínať trpezlivo, postupne, avšak pravidelne. V podstate podobným postupom ako pri posilovaní. Venovať sa otužovaniu raz za týžden je úprimne povedané, trochu málo, efekt môže byť nedostatočný.
• Aké sú ale pozítiva pravidelného otužovania, respektíve čo tým človek získa?
Tú najzákladnejšiu prednosť som už spomenul, posilní svoju imunitu voči prechodu ročných období, či voči náhlym teplotným zmenám. Tým pádom bude menej náchylný k tomu, aby ho zaskočili rozšírené a bežné ochorenia typu chrípky, angíny, ale zabráni i nachladnutiu. Otužovanie dokonca pomáha pri problémoch s vysokým tlakom, pomôže ho regulovať na stálejšiu, zdravšiu hodnotu, elimunuje jeho časté vyskakovanie.
• Organizmus totiž bude prispôsobivejší a odolnejší. Z toho ale vyplýva ešte viacero výhod.
Po väčšom pracovnom alebo športovom výkone sa telo rýchlejšie regeneruje, teda budeme sa cítiť menej unavení, únava potrvá krátkodobejšie, náš organizmus ju bude môcť prekonať o poznanie rýchlejšie. Pri týchto, ale aj bežných činnostiach nastane v tele i lepšia termoregulácia čo znamená, že sa budeme menej potiť. Pravidelným otužovaním sa po určituje dobe zvyšuje i hladina testosterónu. V uprednostňovaní studenej sprchy pred tou teplou sa zabráni vysušovaniu kože aj vlasov, čo bude mať za následok ich kvalitnejší, krajší vzhľad.
• Dbajme na postupnosť
Začnime napriklad i hneď teraz, z teplej vody prechádzajme postupne na studenšiu, postupne sa snažme zvyšovať i čas, ktorý v studenšej vode potrváme. Vždy ale prejdime na teplejšiu v prípade, kedy sa začneme viditeľne triasť. Skrátka otužovanie si žiada odvahu, ale zasa aj logický postup.